Rób rzeczy wielkie, kiedy są jeszcze małe!

Często nasi klienci stając przed wyborem, w którą inwestycję z gwarantowaną stopą zwrotu zainwestować – mają dylemat: czy wybrać te projekty, które już działają, czy też inwestycje nieruchomościowe na początku swojej budowy, gdzie w umowie mamy zagwarantowany zysk z najmu?

Jeśli oprócz atrakcyjności stopy zwrotu, gramy mocno na wzrost wartości naszej wybranej nieruchomości inwestycyjnej w średniookresowej i dłuższej perspektywie czasowej – zdecydowanie trzeba rozważyć przede wszystkim tę drugą opcję i wstrzelić się w okres przedsprzedażowy lub w trakcie początkowego momentu trwania budowy. Zresztą dobre projekty inwestycyjne  z gwarantowana stopą zwrotu – z porządnym, sprawdzonym operatorem o uznanej reputacji, realizujący swój business plan w oparciu o pasję i rzetelność – znajdują nabywców zanim inwestycja będzie gotowa. Doświadczeni inwestorzy, mając wyczucie, a często empiryczną wiedzę w postaci pobierania czynszów w już istniejącej sieci condohoteli czy aparthoteli, wykupują wszystkie lokale na długo przed datą uruchomienia obiektu. Z każdym miesiącem trwania dobrej inwestycji budowlanej  coraz trudniej  o zakup atrakcyjnych apartamentów z gwarantowaną stopą zwrotu, a tuż przed oddaniem go do użytku często jest to wręcz nie możliwe . Można było pomarzyć o ofercie sprzedaży takich projektów jak Nosalowy Dwór w Zakopanem czy Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie czy też Green Mountain Resort w Karpaczu na długo przed ich uruchomieniem.

Zdarzają się czasem na rynku interesujące oferty, które są już gotowe albo są w bardzo zaawansowanym stadium budowy. Wynika to często z tego, że działające obiekty nie były pierwotnie przewidziane do sprzedaży w systemie condo, a developerzy  w związku z decyzją o  realizacji  kolejnych inwestycji decydują się na sprzedaż istniejących apartamentów z gwarantowana stopą zwrotu, bądź gdy konkretny obiekt jest na tyle duży, że proces sprzedaży jest rozłożony mocno w czasie. W każdym razie, tak czy inaczej, takie oferty są nieczęste i również wyprzedają  się w określonych dość ograniczonych  ramach czasowych. Trzeba w odpowiednim momencie na taką ofertę po prostu trafić. Podsumowując, najwięcej zyskują Ci, którzy decydują się na inwestycje w nieruchomości z gwarantowana stopą zwrotu  na początku budowy aparthotelu czy condohotelu. Cena metra kwadratowego apartamentu inwestycyjnego w czasie trwania budowy bardzo często rośnie i to czasem nawet kilka razy, a i tak na kilka miesięcy przed ukończeniem budowy wszystkie apartamenty znajdują swoich nabywców.

Nie jest tajemnicą, że w inwestowaniu w nieruchomości z gwarantowana stopą zwrotu gra toczy się o sposób i wielkość podnoszenia wartości nieruchomości. W tej opcji kupujemy nieruchomość inwestycyjną na wynajem, po czym swoimi lub cudzymi działaniami i  wiedzą sprawiamy, że wzrasta jej wartość. W przypadku aparthoteli  i condohoteli są to działania oczywiście operatora. Nasze obowiązki ograniczają się jedynie do wystawiania faktur za czynsz i opłat publicznoprawnych (podatek od nieruchomości), ewentualnie raz w roku dokonanie opłaty za ubezpieczenie lokalu. Wzrost wartości nieruchomości inwestycyjnej z każdym miesiącem się podnosi, nie wspominając o okresie, kiedy zaczyna się działalność operacyjna wraz z całą machiną marketingową, systemami rezerwacyjnymi, rewitalizacją otoczenia obiektu czy też powstaniem nowych inwestycji w okolicy.

Co w przypadku, kiedy w bliskim otoczeniu powstanie konkurencyjna nieruchomość inwestycyjna?

Wbrew pozorom to często dobra informacja, a doświadczeni inwestorzy korzystają z takiej wiedzy. Zwiększona podaż komfortowych apartamentów inwestycyjnych jest magnesem i „ożywia” często uśpione i niedoszacowane czy niedoceniane lokalizacje. A kiedy baza hotelowa w danym obszarze się rozrośnie – otoczenie i okoliczni Inwestorzy zyskują podwójnie. Sytuacja jest dość paradoksalna – stracić można raczej nie wtedy, kiedy wybuduje się konkurencyjny obiekt – czasem równie nowoczesny czy nawet okazalszy, ale wtedy, kiedy nie powstanie nic lub powstanie inwestycja klasyfikowana jako mocno uciążliwa. Ale od tego jest generalny wykonawca , operator, broker czy doradca inwestycyjny – aby taką wiedzę posiadać – czy i co oraz kiedy powstanie w bliskiej okolicy i jak to wykorzystać  oraz by się na to przygotować. Konkurencja jest dobra – każdy musi się lepiej starać – z korzyścią dla nas wszystkich czyli konsumentów, klientów a także inwestorów w jednej osobie.

Zamów ofertę dopasowaną do twoich własnych potrzeb

Przed podjęciem poważnej inwestycji biznesowej warto zacząć od określenia swoich gustów, potrzeb i możliwości. Zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego i skorzystania z darmowej indywidualnie dobranej oferty opracowanej przez naszych specjalistów.

Przejdź do formularza

Powiązane artykuły