Nieruchomości jako alternatywa do lokowania kapitału

nieruchomości

Nie jest tajemnicą, że nieruchomości to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów na lokowanie kapitału. Szacuje się, że do 2050 roku populacja na świecie ma zwiększyć się o około 2 mld ludzi. Natomiast Ziemia swojej powierzchni kwadratowej nie powiększy. W tym przypadku zapotrzebowanie na mieszkania i w ogóle nieruchomości będzie tylko rosło i rosło. A jak wszyscy wiemy, im bardziej coś jest pożądane, tym cena jest wyższa. Czy i kiedy zdecydować się na tego rodzaju inwestycję? Mówi się, że aktualna cena konkretnej nieruchomości jest zawsze lepsza niż za pół roku… Jeszcze niedawno cena paliwa osiągała 4-5 zł/l i była wtedy uważana za wysoką. Przy obecnych cenach, wydaje się ona dość niska. Tak samo jest z nieruchomościami. Dzisiaj można powiedzieć, że drogo, ale patrząc z perspektywy długoterminowej i potencjalnego wzrostu liczby mieszkańców na Ziemi i chętnych do kupna, może okazać się, że nadal mamy promocję.

W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć kilka istotnych informacji na temat wyboru apartamentu inwestycyjnego na wynajem krótko lub długoterminowy. Zapraszamy!

Plusy i minusy zdecydowania się na apartament inwestycyjny – mieszkaniowy z samodzielnym zarządzaniem lub w formule apart czy condohotelu

Wiele osób może zastanawiać się w następujący sposób – mieszkania pod inwestycję czy też aparthotel lub condohotel, a jeśli jest już decyzja, to gdzie – morze czy góry? Najem długo czy krótkoterminowy? A może zakup w konwencji Second home…Patrząc na inwestycję zakupu prywatnego mieszkania pod wynajem, należy pamiętać, że jest tutaj więcej pracy ze względu na potencjalną ciągłą rotację najemców czy gości, jeśli decydujemy się na najem krótkoterminowy. Pracochłonność związana z bieżącymi naprawami, likwidacją szkód czy przeprowadzaniem większych lub mniejszych remontów jest też dodatkowym kosztem, który trzeba wziąć pod uwagę. Łączna stopu zwrotu z tego rodzaju inwestycji oscyluje wokół 5% w skali roku. Jest to więc forma mniej stabilna, obarczona większym ryzykiem i kalkulowanym zwrotem z inwestycji

Natomiast inwestycja w nieruchomość w apart czy condohotelu z długoterminową umową najmu – mimo większego wydatku na wejście – cechuje się dłuższą płynnością, brakiem bezpośredniego zaangażowania w działalność operacyjną, a co za tym idzie zwiększeniem komfortu psychicznego inwestora. Ten wybór, atrakcyjny m.in. ze względu na mniejsze zaangażowanie właściciela, jest dla wielu doświadczonych inwestorów wyborem oczywistym. Zresztą wielu nabywców takich nieruchomości zaczynało swoje inwestycje od zakupu mieszkań na wynajem. Kiedy zdecydowali się na zakup apartamentu w systemie condo z długoletnią umową najmu, inwestują w kolejne tego typu przedsięwzięcia, nie rozważając już zakupu mieszkań, gdzie musieliby sami zajmować się obsługą najmu. Umowy z doświadczonymi operatorami zawierane są zazwyczaj na okres kilku do kilkunastu lat.

inwestycje

Lokalizacja – na co się zdecydować

Morze, góry, czy środek Polski – nie ma to większego znaczenia, jeśli odpowiednio ocenimy kilka kluczowych parametrów. Warto zdać się na konsultacje z doświadczonym agentem czy brokerem, który zwiększy naszą wiedzę i wskaże elementy, na które warto zwrócić uwagę. Na pewno parametry dotyczące lokalizacji (mikrolokalizacji), standardu obiektu, podmiotu odpowiedzialnego za działalność operacyjną, symetrii umów najmu oraz kupna sprzedaży są podstawowymi zagadnieniami, które należy zanalizować, podejmując takie decyzje.

Zamów ofertę dopasowaną do twoich własnych potrzeb

Przed podjęciem poważnej inwestycji biznesowej warto zacząć od określenia swoich gustów, potrzeb i możliwości. Zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego i skorzystania z darmowej indywidualnie dobranej oferty opracowanej przez naszych specjalistów.

Przejdź do formularza

Powiązane artykuły